مسابقات ربوکاپ

مسابقات سالانه بین المللی ربوکاپ آزاد ایران یاIranOpen  یک رویداد منطقه ای است که بخشی از مسابقات جهانی RoboCup است ( RoboCup در ابتدا به عنوان جام جهانی ربات ها خوانده می شد ) یک ابتکار آموزشی و تحقیق بین المللی است. این مسابقات تلاشی است برای پرورش رباتیک هوشمند و هوش مصنوعی از طریق ارائه یک مشکل استاندارد که در آن می توان طیف گسترده ای از فناوری ها را یکپارچه کرد و مورد بررسی قرار داد بطوریکه می توان آنرا برای برنامه آموزشی پروژه محور مورد استفاده قرار می گیرد.  
در این مسابقات دو لیگ در ارتباط با هوافضا وجود دارد :

1. لیگ مریخ نورد

لیگ مریخ نورد با هدف آشنایی دانش آموزان با کاربرد علم رباتیک در اکتشافات فضایی طراحی شده است.مریخ نورد ها به دو نوعRover  و Lander تقسیم می شوند. ربات های Rover ها ربات هایی دارای چرخ هستند که قرار است مسافتی را در خاک مریخ طی کنند و در طول این مسیر با ارسال تصویر اطلاعاتی را از خاک و مواد معدنی مریخ به پایگاه های زمینی ارسال کنند. ربات های Lander  فاقد چرخ هستند و در منطقه ای که در آن فرود آمده اند ، مستقر می شوند و به بررسی تشعشعات خورشیدی و تغییرات جوی و ... می پردازند.

2. لیگ ربات های پرنده

هواپیمای بدون سرنشین (UAV) یک هواپیمای بدون خلبان انسانی است . پرواز پهپادها ممکن است توسط کامپیوترهای یا کنترل از راه دور توسط یک خلبان که روی زمین قراردارد یا وسیله دیگری کنترل شود.  هدف از رقابت در این لیگ ، کشف کاربردهای پهپادها در برنامه های شهری مانند موضوع واکنش به فاجعه و سناریوی آتش نشانی است . موضوع اصلی لیگ ربات های پرنده " جستجو و نجات " است . تیمی از متخصصان پهپاد براساس سناریوی فوق در محیط های سرپوشیده و بیرونی ماموریت های جستجو و نجات را انجام می دهند.